Committees

 

General Co-Chairs
  • Moonis Ali (US)
  • Franz Wotatwa (AT)
Local Chair
  • Ingo Pill (AT)
PC Chairs
  • Gerhard Friedrich (AT)
  • Franz Wotatwa (AT)
Special Topics
  • Mihai Nica (AT)
  • Paul Plöger (DE)
  • Gerald Steinbauer (AT)
  • Franz Wotatwa (AT)
Publication Chair
  • Roxane Koitz-Hristov (AT)
Publicity Chair
  • Patrick Rodler (AT)
Web & Local Committee
  • Jörg Baumann (AT)
  • Elisabeth Orthofer (AT)
  • Petra Pichler (AT)
Program Committee (in a.o., confirmed, under construction!)

Rui Abreu (PT)
Otmane Ait Mohamed (CA)
Moonis Ali (US)
Carlos Alonso Gonzales (ES)
Abdelmalek Amine (FR)
Artur Andrzejak (DE)
Farshad Badie (DK)
Suzanne Barber (US)
Fevzi Belli (DE)
Salem Benferhat (FR)
Jiang Bian (US)
Ivan Bratko (SI)
Shyi-Ming Chen (TW)
Sung-Bae Cho (KR)
Alessandro Cimatti (IT)
Georgios Dounias (GR)
Alexander Feldman (US)
Alexander Felfernig (AT)
Gerhard Friedrich (AT)
Erik Frisk (SE)
Hamido Fushita (JP)
Matjas Gams (SI)
Christophe Gonzales (FR)
Alban Grastien (AU)
Hans W. Guesgen (NZ)
Abdelwahb Hamou-Lhadj (CA)
Enrique Herrera-Viedma (ES)
Rattikorn Hewett (US)
Birgit Hofer (AT)
Takayuki Ito (JP)
Dietmar Jannach (AT)
Meir Kalech (IL)
Johan de Kleer (US)
Roxane Koitz (AT)
Philippe Leray (FR)
Mark Levin (RU)
Wolfgang Mayer (AU)
Ian Miguel (UK)
Silvia Miksch (AT)
Maryam Sadat Mirzaei (JP)
Malek Mouhoub (CA)
Nysret Musliu (AT)
Oliver Niggeman (DE)
Jae Oh (US)
Sigeru Omatu (JP)
Alberto Ortiz (ES)
Ingo Pill (AT)
Paul Plöger (DE)
Gregory Provan (IE)
Belarmino Pulido (ES)
Srini Ramaswamy (US)
Wolfgang Reif (DE)
Patrick Rodler (AT)
Indranil Roychoudhury (US)
Samira Sadaouri (CA)
Miguel Sanchez-Marre (ES)
Konstantin Schekotihin (AT)
Ali Selamat (MY)
Sabrina Senatore (IT)
Flavio S. Correa da Silva (BR)
Neal Snooke (UK)
Michael Spranger (JP)
Gerald Steinbauer (AT)
Roni Stern (IL)
Peter Struss (DE)
Anna Sztyber (PL)
Karim Tabia (FR)
Oliver Tazl (AT)
Choh Man Teng (US)
Louise Trave-Massuyes (FR)
Barbara Vantaggi (IT)
Toby Walsh (AU)
Yutaka Watanobe (JP)
Stefan Woltran (AT)
Franz Wotawa (AT)
Marina Zanella (IT)
Jernej Zupancic (SI)